Oglasna tabla

srijeda, 17 April 2019 23:51

Započela realizacija projekta "Bratske škole"

 

U okviru projekta „Bratska škola“, potpisanog između Ureda za obrazovanje Istanbula pri Ministarstvu obrazovanja Republike Turske i Kulturnog centra „Yunus Emre Enstitüsü“, uz podršku Ministarstva obrazovanja i nauke Federacije Bosne i Hercegovine, od 3. do 8.4.2019. godine direktor Srednje medicinske škole Mostar gosp. Alija Muhibić i profesori naše škole boravili su u Istanbulu.

Tokom ove studijske posjete upriličeno je potpisivanje bilateralnog Protokola o saradnji između naše škole i škole „T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İSTANBUL/KARTAL - Kartal İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” (http://kartalimkb.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/34/14/951331/idari_personel/yasin-rmak_758083.html?CHK=47d314bb7cd69a7ae35a88ba3083df99).

Direktor bratske škole gosp. Yasin Irmak i naš direktor istakli su potrebu za što skorijom izradom i realizacijom zajedničkih projekata koji će doprinijeti jačanju veza među našim školama na polju obrazovanja, kulture i ekonomije. Kroz projekat bratimljenja koji će se implementirati tokom četiri školske godine, škole će raditi na zajedničkim projektima, dijeliti tehnološka dostignuća, bolje upoznavati historiju zemlje bratske škole, njenu kulturu i obrazovni sistem. U okviru svojih materijalnih mogućnosti škole će ostvarivati radne posjete, a u školama će se formirati i jedan kutak u kojem će se naći promotivni materijal bratske škole i informacije o realizovanim aktivnostima.

Realizacija ciljeva Protokola o saradnji je počela ovom prvom radnom posjetom. Naši domaćini upoznati su sa historijatom, organizacijom, načinom i uslovima u kojima naša škola radi, a i gosti iz Mostara upoznali su bratsku školu, učenike i nastavni kadar škole. Razmijenjena su mišljenja i stručna iskustva u obrazovnom radu.

Osim radnog dijela posjete, posjećene su brojne kulturne institucije i historijske znamenitosti Istanbula. Naši profesori bolje su se upoznali sa turskom kulturom, tradicijom i kuhinjom, i ponijeli sa sobom najljepše uspomene iz ove prelijepe prijateljske zemlje.

Svoju naklonjenost i ljubav koju osjećaju prema našoj zemlji i njenim stanovnicima naši prijatelji nisu sakrivali niti u jednom trenutku.

Srdačno se zahvaljujemo našim domaćinima, posebno gospodinu Mehmetu Tok, direktoru prijateljske škole „Tolga Çınar Mesleki ve Teknik Kız Anadolu Lisesi“ koji se istinski potrudio da prijateljima iz Mostara svaki momenat bude ugodan i edukativan.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Türkiye Cumhuriyeti İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Bosna Hersek Federasyonu Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Bakanlığı ileYunus Emre Enstitüsü arasında imzalanan Kardeş Okul Projesi kapsamında Mostar Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Alija Muhibić ve okulumuzun öğretmenleri 3 - 8 Nisan 2019 tarihlerinde İstanbul'da ziyarette bulundular. Çalışma ziyareti sırasında okulumuz ile Kartal İMKB Teknik ve Teknik Anadolu Lisesi arasında iki taraflı işbirlik ve kardeşlik protokolü imzalanmıştır. Müdürümüz ve kardeş okulumuzun müdürü sayın Yasin Irmak hediyeleri takdim ettikten sonra eğitim, kültür ve ekonomi alanında okullarımız arasındaki bağların güçlendirilmesine katkıda bulunacak ortak projelerin geliştirilmek gerektiğini vurguladılar. Dört öğretim yılı sürecek olan proje kapsamında okullarımız ortak projeler üzerinde çalışacak, teknolojideki son gelişimleri paylaşıp iki ülkemizin tarihi, kültürü ve eğitim sistemleri hakkında bilgi paylaşımında bulunacaklardır. Okulların maddi imkanları gereğince iki taraflı ziyaretlerde bulunacak, ayriyetten de yürütülen faaliyetlere ve okulara dair promosyon materyallerini içerecek köşeler oluşturulacaktır. Protokolün barındırdığı amaçların gerçekleşmesi bu ilk çalışma ziyaretiyle başlamıştır. Evsahibimiz okulumuzun tarihi, organizasyonu, çalışma şartları ve metodları hakkında bilgi alırken, Mostar'dan gelen misafirler kardeş okulu ve öğretmen kadrosuyla tanışmış oldu. Eğitimle ilgili fikir alışverişinde bulunmuştur. Ziyaretin çalışma kısmı haricinde çok sayıda kurum ve İstanbul'un tarihi yerleri ziyaret edildi. Hocalarımız, Türk kültürü, örf adetleri ve mutfağıyla tanışma imkanını kullanırken bu muhteşem dost ülkeden en güzel anılarla ayrılmıştır. Ülkemize ve insanımıza hissettikleri sevgiyi gizlemeyen evsahibimiz "Tolga Çınar Mesleki ve Teknik Kız Anadolu Lisesi" güleryüzlü müdürü Mehmet Tok’la beraber hocalarımıza hediyeleri takdim etmişlerdir. Mostar'dan gelen arkadaşlarının kalmasını keyifli ve eğitici geçmesi için son derece çaba göstermiş Yasin Beye, ayriyetten de büyük emeği geçen Mehmet Beye sonsuz teşekkürlerimizi sunmaktayız.

 

 

© 2013 Srednja medicinska škola - Mostar.
Design by grizovic.com