Oglasna tabla

: Ремонт ноутбуков hp pavilion. Ремонт ноутбуков hp своими руками. Ремонт клавиатуры ноутбука hp. Сервисный центр samsung ремонт планшетов. Быстрый ремонт планшетов samsung. Ремонт планшетов samsung galaxy tab. Штукатурка стен своими руками. Качественная венецианская штукатурка своими руками. Наружная штукатурка своими руками.
Смартфон samsung galaxy отзывы. Хороший обзор смартфонов samsung galaxy. Смартфон samsung galaxy ace 2. Горнолыжные курорты италии отзывы. Лучшие горнолыжные курорты италии. Горнолыжные курорты италии фото. Лазерная коррекция зрения. Качественная коррекция зрения стоимость. Операция по коррекции зрения. Язык программирования python. Учим python быстро. Весь язык python с нуля. Лечение сетчатки глаза. Нервный тик глаза лечение. Болезни глаз лечение.
utorak, 05 Decembar 2017 09:22

Obilježen 1. decembar, Svjetski dan borbe protiv AIDS-a

Prethodnih dana u našoj školi stvoreno je pravo malo carstvo kreativnosti. Puni entuzijazma, naoružani dobrom voljom i kreativnošću članovi Biološko-ekološke sekcije sa profesoricom Dzenadom Mehremić obilježili su 1. decembar, Svjetski dan borbe protiv AIDS-a.

Učenice: Džejla Kohnić, Una Palata, Belma Širić, Belma Burić, Ajla Kazazić, Amina Čolakhodžić, Jasmina Ćemić, Nejla Kajan, Đana Kulaglić, Zana Falan, Doris Žutina, Samra Kurtanović, Belma Husejić, Bečić Larisa i Amra Idriz su vrijedno pripremile promotivni materijal koji je u sklopu ove akcije podijeljen građanima grada Mostara.

Jedna grupa učenica se na više lokacija u gradu družila sa građanima, upoznavala ih sa pojmom AIDS-a i davala im savjete o prevenciji i zaštiti.

 

                obiljezen Dan borbe protiv AIDS 2017             obiljezen Dan borbe protiv AIDS 2017 1

 

 

Druga grupa učenica: Amina, Ajla, Samra, Amra, Doris, Larisa i Belma su na isti način obilježile ovaj dan i u našoj školi. Pored poučnog materijala kojeg su podjelili našim učenicima, u školi je održano i predavanje u cilju promovisanja znanja te prevenciji ovog oboljenja. Predavanje je održao dr. Edina Mešanovića na temu: "HIV virus i AIDS".

 

obiljezen Dan borbe protiv AIDS 2017 2

 

Na ovaj način istaknuta je važnost prevencije, zaštite te proširivanje znanja o AIDS-u. Nadamo se da smo pomogli našim građanima i učenicima u edukaciji, podizanju svijesti te ih podstakli na razmišljanje i brigu o sebi i svojim partnerima.

 

Prevencija je najbolji lijek! ŠIRIMO LJUBAV, A NE BOLEST.

 

Sindrom stečene imunodeficijencijeje bolest ljudskog imunološkog sistema. Osnovna osobina te bolesti je teško oštećenje imunološkog sistema, tj. nemogućnost da se taj sistem brani od štetnog djelovanja različitih bolesti. Pojam «imunodeficijencija» podrazumijeva smanjenu ili neučinkovitu sposobnost imunološkog sustava u bolesnika.Uzročnik HIV je retrovirus koji napada specifične stanice obrane organizma, stanice iz grupe leukocita.HIV se najčešće prenosi spolnim činom, miješanjem nekih od tjelesnih izlučevina oboljelog s onima zdravog čovjeka sa majke na dijete (u trudnoći) ili drugim dijelovima organizma u kojima je koncentracija ovog virusa velika. AIDS se na organizmu ne očituje neposredno kao neke druge bolesti, već pojavom tzv. oportunističkih bolesti/infekcija. HIV virus znatno oslabi imuni sistem čovjeka, a to iskorištavaju kako mikroorganizmi koji redovno žive na i u čovjeku, tako i organizmi koji dolaze izvana.Osoba zaražena HIV-om obično se ne osjeća bolesnom i godinama nema simptome. Zaraza HIV-om putem spolnog odnosa može se izbjeći suzdržavanjem od spolnih odnosa, imajući spolni odnos samo s jednim partnerom, koji sam nije zaražen i nema spolne odnose ni s kim drugim, ili redovitom i ispravnom uporabom kondoma.Virus HIV-a se ne prenosi društvenim događanjima u svakodnevnom životu poput zajedničkog objeda, druženja, grljenja, ljubljenja, korištenjem istoga posuđa i pribora za jelo. Također se ne prenosi putem insekata (npr. komaraca), slinom ili znojem.

 

 

Amra Idriz, Literarno - novinarska sekcija

 

 

 

© 2013 Srednja medicinska škola - Mostar.
Design by grizovic.com